Hos Åsas Tomtebod, der ligger Gislaved i Sverige, laver de nisser, hvor alt laves i hånden. Man laver filt af fårenes hår der ligeleder bliver brugt til skæg på tomterne. Man spinder også uldgarn som f.eks bruges til Claes's vanter.
Mange af tomterne er opkaldt efter Åsas familien, således er den største Vätta Olle, opkaldt efter Åsas far, og Lukas er et af Åsas børnebørn. Her kan du opleve en verden af nisser, trolde, hekse og meget mere, alt sammen håndlavet, så der er ikke 2 nisser der er helt ens.
Du kan altid skrive til os (på [email protected]) og høre hvordan de nisser vi har hjemme ser ud, da de alle har hver deres udtryk, så sender vi billeder til dig.
Historien fra de svenske skove
Dybt inde i de svenske skove i Småland finder man Åsas Tomtebod. Virksomheden blev grundlagt i 1993 af Åsa Götander, der startede med at fremstille nisser i en lille hytte i Örnaholm. Det, der begyndte som en hobby og en kærlighed til kunsthåndværk, har udviklet sig til et elsket brand, der er kendt verden over for sine charmerende og karakteristiske nisser (på svensk: tomtar).
Håndlavet kvalitet og naturmaterialer
Kendetegnet ved en nisse fra Åsas Tomtebod er de naturlige materialer og det gode håndværk. Hver eneste figur er håndlavet, hvilket betyder, at ikke to nisser er helt ens. Kroppene filtes af uld, mens det viltre hår og de store skæg er lavet af ægte fåreskind:
Gotlandsk får: Giver de smukke, grå og krøllede lokker.
Islandsk får: Bruges til det glatte, hvide eller røde hår og skæg.
Disse materialer sikrer, at hver nisse har sit eget personlige udtryk og en høj kvalitet, der kan mærkes.
De generte nisser
Designfilosofien hos Åsas Tomtebod er enkel, men effektfuld. Nisserne er kendt for at være lidt generte – huen er trukket godt ned over ørerne, så man kun lige kan ane den lille næse, der stikker frem. Dette enkle, nordiske designudtryk har gjort dem til moderne klassikere inden for julepynt, men deres rustikke charme gør, at mange lader dem pynte i hjemmet gennem hele vinterhalvåret.